{module 112}

Pochłaniacz wilgoci w twoim domu



Prawidłowy poziom wilgotności w domu nie powinien przekraczać 60 procent. W przypadku zbyt wysokiej wilgotności w pomieszczeniu, gwałtownie wzrasta ryzyko rozwoju chorobotwórczych bakterii, grzybów i pleśni. Takie warunki mogą powodować astmę, choroby dróg oddechowych, a nawet zwiększać ryzyko nowotworu. Wyższy poziom wilgotności w naszych mieszkaniach najczęściej występuje zimą, kiedy rzadziej otwieramy okna, a pomiędzy wnętrzami a aurą na zewnątrz panują duże różnice temperatur. Parę wodną produkujemy również my sami, poprzez oddychanie, pocenie się, ale także codzienne czynności, takie jak kąpiel, pranie, gotowanie itp. Szacuje się, że przeciętna czteroosobowa rodzina wytwarza nawet kilkanaście litrów pary wodnej na dobę.

Jak rozpoznać problem nadmiernej wilgotności w domu?

Para wodna skrapla się w zimnych miejscach. Łatwo zauważyć ją na ścianach w nieprawidłowo docieplonych bądź nieogrzewanych pomieszczeniach, a także na oknach. Na ogół to właśnie skraplająca się para jest pierwszą oznaką nadmiaru wilgoci w domu. Do oczywistych, lecz i już zaawansowanych symptomów należą zapach stęchlizny, rozwój pleśni na ścianach, łuszczenie farb czy odchodzenie tapet. Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić przy dostrzeżeniu pierwszych objawów nadmiernego gromadzenia pary wodnej w mieszkaniu jest zakup pochłaniacza wilgoci. Osuszacz skrapla parę wodną i gromadzi ją pod postacią wody w specjalnym pojemniku. Doskonale usuwa nadmiar wilgoci powstający podczas brania prysznica, gotowania czy suszenia prania. Pochłania przykre zapachy i działa również w niewietrzonych pomieszczeniach, takich jak piwnice czy strychy.



Jak działają pochłaniacze wilgoci do domu?

Pochłaniacz wilgoci do domu to zdecydowanie najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Nie wymaga zasilania i można ustawić go w dowolnym miejscu. Pojedynczy wkład przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni do 20 m2. W przypadku dużego zawilgocenia ilość stosowanych pochłaniaczy można zwiększać. Specjalne, aktywne kryształki lub tabletki zbierają wilgoć z otoczenia i zamieniają ją w wodę, która następnie zbiera się w pojemniku. Absorbent jednocześnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Pochłaniacz w tabletce w miarę absorbowania wilgoci zmniejsza swą objętość, aż całkowicie znika. Wówczas wystarczy wylać zgromadzoną wodę z pojemnika i umieścić w urządzeniu nową tabletkę. To najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Pochłaniacz nie tylko eliminuje nadmiar wilgoci z otoczenia, ale reguluje jej poziom tak, aby utrzymywał się on na poziomie 55-60%. To najbardziej komfortowe warunki do przebywania w pomieszczeniu dla człowieka.

Pochłaniacze wilgoci do domu działają w pełni samoczynnie. Nie wymagają zasilania ani nie emitują żadnych hałasów. Wystarczy ustawić je w pomieszczeniu tak, aby pozostawić swobodną przestrzeń wokół nich (nie zakrywać). Absorbenty w saszetkach działają wolniej. Zużyte wyrzucamy po prostu do śmieci. Szybciej działają absorbenty w postaci rozpuszczalnych tabletek. To rozwiązanie warto stosować w przypadku konieczności szybkiej reakcji na nadmierną wilgoć. Pochłaniacze zawierające substancje absorbujące mają uniwersalne zastosowanie. Bez przeszkód można stosować je w pokojach, sypialniach, łazienkach, kuchniach czy pomieszczeniach gospodarczych. Zawierają aktywne kryształy chlorku wapnia, w pełni bezpieczne dla środowiska. Są bardzo wydajne. Jedna tabletka wystarcza na około 1-3 miesięcy, w zależności od stopnia wilgotności.




Gdzie można stosować pochłaniacze wilgoci?



  • kuchnie i łazienki – nie tylko wyeliminują nadmiar pary wodnej powstającej podczas kąpieli czy gotowania, ale dodatkowo zneutralizują przykre zapachy,

  • pralnie – tam, gdzie pierze się lub suszy odzież warto zastosować pochłaniacz, który wyeliminuje ryzyko powstawania przykrego zapachu,

  • piwnice, sutereny – doskonałe rozwiązanie nie tylko dla pomieszczeń gospodarczych, ale również lokali działających w piwnicach, tj. restauracji, pubów itp., pochłaniacze likwidują problem pojawiania się i zapachu pleśni, a także widocznych kropli lub plam wilgoci na ścianach.
  • biblioteki i archiwa – wszędzie tam, gdzie nadmiar wilgoci mógłby szczególnie zaszkodzić,

  • zaplecza sklepowe, magazyny i inne miejsca, w których zaleca się utrzymywanie stałego poziomu wilgotności dla dobra przechowywanych towarów,

  • łodzie i kemping – usuwanie nadmiaru wilgoci skutecznie wydłuża żywotność altan, łodzi czy przyczep kempingowych, zapobiegając rozwojowi pleśni, próchnieniu drewna oraz rozprzestrzenianiu robactwa.

Osuszanie powietrza a zdrowie



Nadmiar wilgoci w domu sprawia, że mimo odpowiedniej temperatury odczuwamy nieprzyjemny chłód. Pojawia się uczucie zmęczenia, zaczynają doskwierać bóle głowy, infekcje górnych dróg oddechowych. W otoczeniu pojawia się nieprzyjemny zapach stęchlizny, a wraz z nim grzyby – w tym chorobotwórcza pleśń. Długotrwałe wdychanie pleśni może powodować nieodwracalne uszkodzenie dróg oddechowych, nerek, a nawet wywoływać nowotwory i poważne zatrucia.Równie niesprzyjające jest jednak także zbyt suche powietrze. Ono również może powodować problemy z oddychaniem, drapanie w gardle i kaszel. W zbyt suchym otoczeniu wysusza się błona śluzowa dróg oddechowych, która ma za zadanie chronić je przed zanieczyszczeniami. Skóra staje się przesuszona, napięta, zaczyna swędzieć. Podrażnione są oczy. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach to 50-60 procent z odchyleniem nie większym niż 5 procent.

Aby utrzymać optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu należy zadbać o jego odpowiednią wentylację. Wnętrza warto codziennie wietrzyć, nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Warto też zainwestować w nawiewniki okienne, które umożliwią wymianę powietrza, bez strat ciepła w mieszkaniu. Z nadmiarem wilgotności rozprawią się pochłaniacze wilgoci do domu.


Pochłaniacze wilgoci


W przypadku problemu nadmiernego gromadzenia wilgoci bądź gdy chcemy zapobiec skraplaniu wody na ścianach czy sanitariatach w łazience, można zastosować pochłaniacz wilgoci dla domu wykorzystujący granulat lub tabletki ze specjalnej soli. Produkt można umieścić w dowolnym miejscu, pozostawiając wokół niego wolną przestrzeń. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że środek pochłaniający wilgoć usuwa wyłącznie jej nadmiar, pozostawiając nawilżenie powietrza na poziomie 40-50 procent. Na pewno nie dojdzie więc do nadmiernego wysuszenia powietrza w mieszkaniu. Produkt można ustawić w łazience, kuchni, pokoju dziecięcym, piwnicy, spiżarni i nie tylko. Najważniejsze zalety tego rozwiązania to niska cena, brak emitowania dźwięków, brak zasilania, regulowanie optymalnego dla zdrowia poziomu wilgotności. Zastosowany w produkcji wkładów do pochłaniaczy chlorek wapnia nie jest substancją toksyczną, lecz może wywoływać podrażnienia. Zaleca się stosowanie odpowiednich środków ostrożności w kontakcie bezpośrednim.

Zalety pochłaniacza wilgoci



  • Absorbuje wilgoć przez granulat lub rozpuszczalną tabletkę z chlorku wapnia
  • Nadaje się do wszystkich typów pomieszczeń (również tych, w których się sypia)
  • Reguluje poziom wilgotności (aktywność absorpcji spada wraz ze spadkiem poziomu wilgoci w powietrzu)
  • Nie wymaga zasilania
  • Nie emituje dźwięków
  • Jest dyskretny
  • Działa wydajnie, nawet do 3 miesięcy na jednym wkładzie
  • Bezpieczny dla środowiska
  • Tani w eksploatacji
Jak wybrać odpowiedni pochłaniacz wilgoci dla domu?

Pochłaniacze wilgoci oferowane przez firmę Ewbet są bardzo wygodne w zastosowaniu. Do poręcznego i estetycznego pojemnika wkłada się specjalną tabletkę wykonaną z chlorku wapnia – soli doskonale chłonącej wilgoć z otoczenia. Pojedynczy zestaw wyeliminuje wilgoć z pomieszczenia o powierzchni do 20 m2, jednak w razie konieczności można zwiększyć ilość stosowanych pochłaniaczy. Produkt dobrze sprawdzi się także w pomieszczeniach chłodnych i nieregularnie ogrzewanych, takich jak garaże, piwnice, domki letniskowe, pojazdy kempingowe itp. Można też zastosować go w pojazdach, łodziach oraz szafach.

Gdzie ustawić pochłaniacz wilgoci?



Produkt najlepiej jest usytuować blisko bezpośredniego źródła wilgoci. Jeżeli problemem jest zawilgocona szafa, należy ustawić go w środku. Gdy z kolei wilgoć widoczna jest szczególnie na danym fragmencie ściany, produkt ustawiamy w pobliżu, jednak zawsze w odległości ok. 10 cm od ściany by zapewnić optymalną cyrkulację powietrza wokół materiału gromadzącego wilgoć.

Użytkowanie pochłaniacza wilgoci Ewbet

Otwory w górnej części opakowania pozwalają na ciągłą i niezakłóconą cyrkulację powietrza. Opakowanie pochłaniacza łatwo się zamyka i otwiera, co ułatwia wylewanie nagromadzonego płynu oraz wymianę tabletki. Pojemnik umożliwia obserwację ilości nagromadzonego płynu bez konieczności otwierania górnej części. Pochłaniacz wilgoci Ewbet działa samoczynnie, od razu po umieszczeniu w nim wkładu z chlorku wapnia. W miarę działania wkład ten stopniowo się zmniejsza, aż do całkowitego rozpuszczenia. Produkt nie wymaga wyrzucania zużytych wkładów, jest więc w pełni przyjazny dla środowiska.

Wilgoć w domku letniskowym

Najczęstszą przyczyną nadmiaru wilgoci w budynkach letniskowych i kempingowych jest niewłaściwa wentylacja i brak ogrzewania. Za tym problemem stać również mogą wady w izolacji fundamentów, przedostawanie się wody deszczowej do środka, nieodprowadzona wilgoć technologiczna itp. Zapach stęchlizny, parujące szyby, widoczna pleśń, łuszcząca farba, odklejające się tapety czy rozprzestrzenianie robactwa (korniki, rybiki itp.) to już wyraźne oznaki zaawansowanego problemu z nadmierną wilgocią. Aby skutecznie zapobiec przykrym konsekwencjom wilgoci należy zwrócić uwagę na utrzymanie prawidłowej temperatury pomieszczenia (co najmniej 16°C) oraz odpowiednią wentylację. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Domki letniskowe zimą nie są ogrzewane, a przyczepy kempingowe stoją na dworze lub w nieogrzewanych garażach. Warto zastosować pochłaniacze wilgoci, które zadbają o odpowiednią jakość powietrza w domku lub przyczepie wtedy, gdy stoją zamknięte przez dłuższy czas.

Ile wody na dobę?

Oczywiście wiodącym parametrem jest tutaj wydajność, czyli wskazanie, ile wilgoci na dobę urządzenie będzie w stanie wyeliminować. Inne urządzenie sprawdzi się w przeciętnym domu lub mieszkaniu, inne lepiej poradzi sobie z wilgocią w piwnicy, a jeszcze inne będzie odpowiednie do domku letniskowego czy łodzi. Jeden pochłaniacz Ewbet bez trudu będzie gromadził wilgoć w czasie od 1 do 3 miesięcy, w zależności od stopnia zawilgocenia miejsca użytkowania i ilości zastosowanych produktów. Zgromadzony w zbiorniku płyn wystarczy wylać do zlewu. Substancja aktywna, czyli chlorek wapnia, nie tylko doskonale wiąże wodę z otoczenia, ale dodatkowo neutralizuje przykre zapachy. Co ważne, pochłaniacz Ewbet nie dopuszcza do nadmiernego wysuszenia powietrza, utrzymując optymalny poziom wilgotności 50-60%. Jest cichy, nie potrzebuje energii elektrycznej i nie zawiera substancji toksycznych. Bez przeszkód może być stosowany w miejscach życia ludzi, również w otoczeniu dzieci i zwierząt.

Wpływ wilgoci na zdrowie człowieka


Nadmierna wilgotność we wnętrzach to problem nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Wykwity pleśni i innych grzybów mogą powodować różne dolegliwości, ponieważ wydzielają szkodliwe dla zdrowia człowieka mykotoksyny. Substancje te dostają się do organizmu człowieka drogą oddechową. Pleśń, która najczęściej pojawia się w zawilgoconych pomieszczeniach, przyczynia się do osłabienia odporności organizmu. Osoby, które długotrwale przebywają w zawilgoconych pomieszczeniach, zapadają na zapalenie zatok, oskrzeli, gardła, płuc. Dostają alergii i astmy. Cierpią na bóle głowy, mięśni oraz stawów. Pleśń wywołuje alergie skórne i wziewne. Przyczynia się do osłabienia koncentracji, uczucia zmęczenia i rozdrażnienia. Do najgroźniejszych skutków mieszkania w zapleśniałych pomieszczeniach zalicza się choroby wątroby i nerek, a nawet nowotwory, ponieważ mykotoksyny są związkiem rakotwórczym.


Pierwszym alarmującym sygnałem jest zapach stęchlizny. Gdy staje się wyczuwalny, grzyb prawdopodobnie zaczął już się rozwijać. Warto przyjrzeć się ścianom i narożnikom. Gdy można zauważyć niewielkie, szare lub ciemne plamki, czas rozpocząć walkę z pleśnią. Im bardziej zaawansowane i widoczne wykwity, tym trudniej je wyeliminować. Nieduże wykwity można usunąć za pomocą szorstkiej szczotki, przemywając roztworem chloru, sody oczyszczonej lub amoniaku. Umytą ścianę należy bardzo dokładnie osuszyć. Można wykorzystać suszarkę do włosów. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do usuwania wykwitów pleśni. W dużej mierze ich skład opiera się na działaniu chloru. Jeżeli zatem nie mamy dostępu do środka specjalistycznego, równie dobrze można wykorzystać płyn do mycia toalet lub wybielacz do tkanin z zawartością chloru. W bardziej zaawansowanych stadiach zagrzybienia i zaniedbania ścian może być niezbędny kapitalny remont, wraz z wymianą skażonych grzybem tynków. Aby pleśń ponownie się nie rozwinęła, należy zadbać o prawidłową wentylację i ogrzewanie pomieszczeń.


Rozwijająca się grzybnia pleśni wydziela wilgoć, dwutlenek węgla, kwasy oraz alkohole. Prowadzi tym samym do butwienia elementów drewnianych, odparzenia tynków i kruszenia spoin. W zaawansowanym stadium wilgoć ma bardzo szkodliwy wpływ na stan budynku. W budownictwie wielorodzinnym rozrastające się grzybnie mogą rozprzestrzeniać się pomiędzy piętrami. Nie chcąc dopuścić do rozwoju pleśni należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, dbać o odpowiednią drożność kanałów wentylacyjnych, zamontować nawiewniki w oknach i systematycznie ogrzewać wnętrza, utrzymując stałą temperaturę na poziomie 16-20°C. Nie należy ustawiać mebli przy samych ścianach, ani w rogach. Warto regularnie sprawdzać sprawność przewodów wentylacyjnych oraz kominowych. To od nich w dużej mierze zależy, czy w mieszkaniu rozwinie się pleśń czy też nie. W pomieszczeniach bardziej narażonych na wilgoć, takich jak łazienki, kuchnie, pralnie czy suszarnie, zaleca się ustawienie pochłaniaczy wilgoci. Bez przeszkód mogą one działać także w sypialniach. Dzięki nim w mieszkaniu i innych miejscach utrzymany zostanie bezpieczny dla zdrowia poziom wilgotności.